Wulgarne teksty na murach, kibicowskie znakowanie terenu, podpisy-penisy. Co te publiczne komunikaty robią z naszą wrażliwością i uważnością? Co robią z estetyką miasta? Czy wzbudzają jeszcze jakieś emocje? Nie bardzo. Jednak ich stała obecność w polu widzenia zwiększa naszą tolerancję na brzydotę. Chcemy to zmienić.

Projekt pod chwytliwym tytułem: „Kobiety na ulice” albo „Daj słowo swojemu miastu” jest realizowany w ramach stypendium artystycznego przyznanego przez gminę miasta Tarnowa dla Doroty Omylskiej-Bielat.

Ten projekt zakłada partycypację społeczną i poprawę estetyki miejsca zamieszkania. Powstanie dzięki współpracy tarnowianek i tarnowian piszących wiersze. Bo każde miasto może inspirować i zachęcać do tworzenia!

Dorota zaprasza wszystkich publikujących na co dzień swoją twórczość, ale też tych, którzy pisali dotąd do szuflady do podzielenia się swoją poezją. W tym przypadku malarsko-poetycki mariaż, słowa dane miastu odmienią nieco jego obraz i nadadzą nowy sens miejscu, w którym zostaną namalowane. Swoją twórczość można podsyłać online (przez messengera lub przez wydarzenie na FB).

Poza wierszami warto podsyłać zdjęcia lub lokalizacje miejsc zabazgranych, nieestetycznych, na których powierzchni można by napisać słowa mniej powierzchowne. Możecie to robić przez adres stowarzyszenia jestemmiastem@gmail.com

Co dalej?

Wybrane wiersze, najczęściej krótkie formy, zostaną skomponowane graficznie. A potem namalowane albo wrzucone jako szablon na tarnowskich ulicach. Jeśli macie chęć wesprzeć autorkę projektu w technicznym przygotowaniu projektu lub malowaniu – dajcie znać!

„Namalowane wiersze podpiszę nazwiskiem albo pseudo ich autorki (autora). Przyznaję, że będę wybredna – w pierwszej kolejności biorę pod uwagę wiersze kobiet. W moim projekcie to głównie one mają pojawić się w przestrzeni publicznej. Jednak preferuję równowagę, dlatego męski rym, tfu! wiersz, też docenię” – mówi Dorota.

Na koniec, z gotowych wpisów na ścianach, powstanie ścieżka spacerowa online i nowe punkty do zobaczenia na wirtualnej mapie Tarnowa. Dzięki temu łatwiej będzie je znaleźć w mieście a zebrane słowa dotrą dalej 🙂

O swoim projekcie Dorota opowiada redaktorce Radia Złote Przeboje, Beacie Plazie. Rozmowy można wysłuchać poniżej. Dziękujemy za udostępnienie materiału!

Kilka ujęć bohomazów z osiedli Westerplatte, Zielone i Legionów w Tarnowie.

Komentarze: